Turpal Palet Nedir? Turpal Palet Fiyatları

15 Nisan 2022

içindekiler

Turpal Palet

Turpal Palet; Türkiye’de mukavemet açısından en yüksek 50 dm³ e sahip ahşap paletler tercih edilmektedir. Kullanılan bu paletler ürünlerin teslimatı sırasında işini tamamlamış sayılmaktadır. Bazende bu paletler iade edilerek geri gönderilirdi. İlk baştan satın alınan paletler ile iade sırasında yaşanan fiyat farklılıkları oluşmakta idi. Bu tür sorunların ortadan kaldırılması için Standart Palet Derneği, standart bir palet kullanılmasına karar verdi. İşte bu maddi kayıpların önüne geçmek için kullanıcak paletlere Turpal Palet adı verildi.

Türkiye’de turpal paletlerin kullanılması yaygınlaşmış ve hemen hemen bütün sektörler turpal palet kullanmaya geçme aşamasına gelmiştir. Ekonomik katkılarının yüksek oranda değişceği öngörülen bu uygulama olum yönde mesajlar alınmasını sağlamıştır.

Turpal Paletlerin Ölçüleri

Turpal Palet ölçüleri 60×80 ile 80×120 cm arasında değişmektedir. Ürün taşıma ile ilgili yapılan düzenlemelere göre bu ölçülerde palet kullanılacaktır. Aşağıda turpal palet ölçüleri verilmiştir. Stanart Palet Derneğinin 60×80 ve 80×120 cm ebatlarında turpal palet görüntüleri.

turpal palet 60x120 cm
Turpal palet ölçüleri 80x120

Turpal Paletlerin Avantajları Nelerdir?

  1. Ahşap palet hurdasının azalmasını, paletlerin daha çok kullanılmasını, bunun sonucu olarak da daha az ağaç kesilmesini sağlayarak çevreye karşı duyarlı bir ürün vasfıyla ülkemizin doğal kaynaklarının israfını engeller.
  2. Birim maliyet olarak perakendeci, üretici ve tedarikçiler başta olmak üzere, tüm firmaların eşit şartlarda palet alıp verebileceği daha adil bir sistemi ortaya çıkarır.
  3. Operasyonel birim maliyetler daha net ortaya çıkacağı için, servis sağlayıcı firmalar daha rekabetçi bir ortam yaratabilir.
  4. Sevkiyat ve Mal kabullerde, düşük kalite paletlerin yarattığı ürün hasar riski ve operasyonel verimsizlikler ortadan kalkar.
  5. Standart ve yüksek kalite Turpal paletleri depolama ve İSG risklerini en aza indirir.